Poradnia
chirurgiczna

Marek Szczepkowski – polski lekarz chirurg, nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych.

Rektoskopia

Rektoskopia jest jednym z badań wziernikowych jelita grubego. Podczas badania ocenia się budowę błony śluzowej kanału odbytnicy, jak również końcowego odcinka esicy. Do przeprowadzenia badania stosuje się wziernik - rektoskop który ma długość od 20 do 30 cm. Światło doprowadzone jest za pomocą światłowodu .
Specjalna budowa rektoskopu umożliwia pobieranie materiału do badania hispatoligoicznego i bakteriologicznego , a także przeprowadzenie zabiegów , jak usuwanie polipów , ciał obcych oraz tamowanie krwawienia,
Przed rozpoczęciem badania przeprowadzany jest z Pacjentem wywiad medyczny, jak również badanie per rectum ( badanie odbytu palcem ) pacjenta prosi się o przyjęcie pozycji kolankowo - łokciowej.
Ważnym aspektem jest samo przygotowanie się Pacjenta do samego badania. W dniu badania należy przez 6 h przed planowanym badaniem być na czczo. Nie należy przyjmować żadnych płynów do 4 h przed badaniem. Wcześniej też należy wykonać wlewkę doodbytniczą ( lewatywę) preparatem do tego dedykowanym.

Anoskopia

Anoskopia jest rodzajem badania endoskopowego, które najczęściej jest uzupełnieniem badania proktologicznego per rectum ( badanie odbytu palcem ). Anoskopia pozwala penetrować kanał odbytu jak i również końcowy odcinek odbytnicy. Badanie wykorzystywane jest do diagnozowania hemoroidów, przetok
Około odbytniczych, wszelkich stanów zapalnych , szczelin odbytu, polipów odbytu, nowotworów.
Badanie trwa około 10 minut, w tym czasie pacjent leży na boku, z kolanami zgiętymi i przyciągniętymi do klatki piersiowej (czasem może być to także pozycja kolanowo-łokciowa), a lekarz wprowadza do odbytu badanego sztywny, jednorazowy wziernik anoskopu o długości 8-10 cm. W trakcie badania lekarz nie tylko ocenia stan błony śluzowej, ale również może pobrać wycinek do badania histologicznego.

Usuwanie zmian patologicznych w obrębie skóry i tkanki podskórnej

Zabieg jest wykonywany u Pacjentów z różnego rodzaju zmianami skóry takimi jak : pieprzyki , włókniaki, kaszaki , nagniotki , brodawki, znamiona, torbiele , tkanki podskórne. Zabieg wykonuje się zgodnie ze wskazaniami zdrowotnymi bądź estetycznymi. Celem zabiegu jest usunięcie zmiany skórnej i poddanie jej badaniu histologicznemu oraz zamknięciu powstałego ubytku skóry.

Skontaktuj się już dziś!

Jak możemy Ci pomóc?